Ana Sayfa Facebook Twitter Linkedin Instagram  

Trafo Aksesuarları

Hermetik Koruma Rölesi
Hermetik tipteki trafolarda röle kompakt yapıda gaz tahliyesini, yağ sıcaklığını ve kazandaki iç basıncı göstermektedir. Nominal değerlerden sapma durumunda ihbar ve açma kontaklarına sahiptir.


Basınç Valfi
Hermetik trafolarda kullanılır. Ani basınç yükselmelerinde trafo kazanını korur. Kazan iç basıncı valfin ayarlandığı basınç üzerine çıktığında yağ tahliyesi yaparak trafo kazanının patlamasını önler. Basınç dengelendiği zaman valf otomatik olarak yeniden kapanır.


Bucholz Rölesi
Transformatörün içindeki elektriksel ekipmanlarda oluşabilecek bir arızada, transformatörü korumak amacıyla kullanılmaktadır.Arıza anında yalıtım malzemelerinde gaz açığa çıktığında rölenin koruma elemanını açtırmasını sağlar. Ani basınç yükselmesi durumunda transformatör kazanını korur.


Yağ Sıcaklık Göstergesi
Termometreler vasıtasıyla yağ sıcaklığını takip ve kontrol etmek mümkündür. Kontaklı termometreler ile ısı set değeri aşılması halinde kontrol elemanını açtırmak mümkündür.


Yağ Seviye Göstergesi
Transformatörlerde yağın seviyesini takip ve kontrol etmek amacıyla manyetik olarak çalışan yağ seviye göstergeleri kullanılır. Manyetik yağ seviye göstergeleri tek veya çift elektriksel kontaklı olabilir.Kontaklı yağ seviye göstergeleri yağ miktarındaki beklenilmeyen ani değişiklikleri ihbar ve açma sinyalleri şeklinde iletir.


Nem Alıcı
Atmosfere açık genleşme depolu transformatörlerde kullanılır, genleşme tankına monte edilir. İçerisindeki silica gel yardımı ile genleşme tankı içine giren havadaki nemi ve tozu alır, transformatörün işletme emniyetini arttırır.